Letecká škola

Pilotní výcvik PPL (A)

Letecká škola

Pokud se rozhodnete pro získání pilotní licence soukromého pilota, ze všeho nejdříve vás čeká lékařská prohlídka v Ústavu leteckého zdravotnictví (ÚLZ) v Praze-Dejvicích. Prohlídka obvykle zabere jedno dopoledne a úspěšně jí projde téměř každý. Osvědčení zdravotní způsobilosti 2.třídy (potřebné pro licenci soukromého pilota má platnost pět let u osob mladších 30 let a dva roky u pilotů starších.


Zahájení výcviku Letecká škola

Prvnímu usednutí do kabiny letounu předchází přibližně 20 hodin teoretické přípravy, během kterých Vám vysvětlíme základy aerodynamiky, mechaniky letu, meteorologie, navigace, leteckých předpisů, a dalších předmětů. Ty využijete nejen při teoretické zkoušce, ale zejména pro lepší zvládnutí praktického létání.


Průkaz radiotelefonisty

Letecká škola

Před prvním samostatným navigačním letem je třeba získat průkaz radiotelefonisty, který opravňuje k obsluze palubních radiostanic. Průkaz vystavuje Český radiotelekomunikační úřad po složení teoretické zkoušky. Všem, kteří chtějí létat i do zahraničí, doporučujeme získat tzv. všeobecný průkaz radiotelefonisty, jehož platnost není omezena jen na území České republiky.


První lety

Letecká škola

Po lekci strávené v kabině letounu "kabinový nácvik", určený k získání povědomí o upořádání kabiny a ovládacích prvcích, se s vámi instruktor vydá na první seznamovací let, během kterého se seznámíte s pocity bezprostředního vnímání letu, který v dopravním letadle nemůžete prožít, a instruktor vám předvede řízení letounu v trojrozměrném prostoru.


Samostatné lety

Letecká škola

Přibližně jedenáct hodin nalétáte s instruktorem "ve dvojím" a pak vás čeká přelom v životě každého pilota - první samostatný let. Vyšleme vás na něj teprve v okamžiku, kdy si Vy i my budeme jisti, že jej bezpečně zvládnete. Nikdo vás do něj nebude nutit a sami poletíte, až se na to budete cítit.


Navigační lety

Letecká škola

Až zvládnete samostatné řízení letounu, vydáte se nejdříve s instruktorem a později v sóle na navigační lety. Ty patří k tomu nejkrásnějšímu z výcviku a poznáte při nich řadu českých a moravských aeroklubových letišť s nenapodobitelnou atmosférou. Protože létání není jen o krásách přírody, vypravíme se na několik i tzv. řízených letišť, jako je například Praha-Ruzyně, Karlovy Vary, apod. Procvičíte si při nich radiokomunikaci s řídícími letového provozu a postupy při letech na tato letiště.


Pilotní zkouška

Letecká škola

Po odlétání osnovy, jejíž 45 hodin je pro většinu žáků dostačujících, vás čeká praktická zkouška s examinátorem. V průběhu praktického výcviku vás čeká teoretická zkouška na Úřadu pro civilní letectví. Na obojí vás připravíme, ať už rozborem možných teoretických otázek, tak v případě potřeby kondičními lety před praktickou zkouškou. Celý výcvik lze při létání o víkendech zvládnout za šest měsíců, v případě častějšího létání i rychleji. Pokud máte k výcviku nějaké otázky, neváhejte nás kontaktovat.